O přírodních mýdlech

zazraky-prirody.cz
Brdské přírodní výrobky
Návrat k darům přírody a receptům našich babiček. 100% přírodní rukodělné výrobky.

O přírodních mýdlech

Přírodní mýdla

Nejprve je důležité zodpovědět otázku, co vlastně mýdlo je? Mýdlo je smáčedlo, které dopomáhá vodě k tomu, aby se pouze neshlukovala v podobě kapiček na povrchu pokožky. Mýdlo tyto kapičky narušuje. Voda se tak dostane i do hlubokých pórů a samotné mýdlo se nabalí kolem zrnek špíny, uzavře je v sobě a umožní vodu spláchnout.

Přírodní mýdla ve zkratce: představují velmi šetrné mytí i jemné pokožky, ošetřují ji, hydratují, udržují vláčnou, hebkou a nezanášejí póry. Je zachován její ochranný tukový film. Mýdla obsahují výživné složky olejů, ze kterých jsou  vyrobena, vč. olejů přidaných v tzv. „výživné stopě“, obsahují přírodní glycerín. (Udržují přirozenou vlhkost pokožky a nenarušují ji díky přirozenému obsahu glycerínu, který běžná mýdla v sobě neobsahují - popř. uměle se do nich dodává glycerín živočišný). Výroba za studena v mýdle uchovává maximání množství všech výživných látek.

 

Přírodní mýdla a jejich vyšší pH

Často dostávám otázku, zda vyšší pH přírodních mýdel nevysouší pokožku. Onen mírně „svíravý“ pocit po užití přírodního mýdla není důkazem vysušování, ale pouze toho, že naše mírně kyselá pokožka reaguje na zásaditou podstatu mýdla. 

Díky obsahu olivového oleje, který pokožku hydratuje, přírodnímu množství rostlinného glycerinu, který vyzniká přirozenou cestou při výrobě mýdla, a dalším výživným olejům, je pokožka hydratována, vyživována a je zachována její ochranná vrstva.

Také bychom se měli zastavit nad čím dál více odborníky zmiňovaným překyselením organismu, který je jednou z příčin např. artritidy, artrózy, zánětů a plísní v těle, depresí, rakoviny, chronických zdravotních problémů, atd. Ve snaze o odkyselení organismu se za důležité doporučuje omezit stres, jíst vyváženou stravu, přijímat více tekutin, častěji se pohybovat na čerstvém vzduchu a samozřejmě omezit kyselinotvorné potraviny a doporučují se i nejrůznější zásadité koupele a ostatní kosmetické výrobky.

Důležitý je také fakt, že kůže má úžasnou schopnost regenerace a výkyvy pH dokáže u zdravých jedinců vždy bez problémů ukočírovat.

Osobně se přikláním k tomu, že mnohem důležitější je otázka chemických a agresivních mycích tenzidů, tzv. pěnicích látek, které tzv. pH neutrálními přípravky o hodnotě pH 5,5 ve většině případů obsahují. Co je tedy pro naši pokožku lepší? Používat sice pH neutrální přípravky s obsahem nešetrných mycích tenzidů, které pokožku dočasně nevychylují do mírně zásaditého pH, nebo si raději zakoupit 100% přírodní mýdlo, jež sice na dočasné období (cca. několik minut) pH pokožky posune malinko nahoru, ale zato v sobě neobsahuje žádné potencionálně nebezpečné a pokožce nepřející pěnidla, která ji jen zbytečně dráží, vysušují a narušují její přirozenou ochrannou vrstvu? 

 

 

Výhody přírodních mýdel

Přírodní bylinná mýdla jsou vyráběna ze zcela rostlinných surovin (tradiční hovězí lůj nebo vepřové sádlo v nich rozhodně nehledejte), takzvanou metodou za studena, která v použitých olejích zachovává mnoho vyživujících a účinných látek. Navíc v nich kromě jiného najdete i spoustu bylinek, přírodních vůní s aromaterapeutickými účinky či kvalitních za studena lisovaných olejů (často i v bio kvalitě). Kvalitní mýdlo obsahuje vyvážený poměr olejů. (Např. jestliže se použije velké množství kokosového oleje, nebude mýdlo již pokožku zvláčňovat, ale naopak vysušovat. Při použití jen palmového oleje bude mýdlo zase příliš tvrdé, křehké a lámavé, atd.).

Co se již výše zmíněného glycerinu týče, tak u běžně vyráběných mýdel je jeho obsah velmi malý, ručně vyráběná přírodní mýdla pak většinou obsahují glycerinu až 10krát více. Do průmyslově vyráběných mýdel se tedy glycerin (zvlhčovadlo) často musí dodatečně přidávat (pokud se vůbec přidává). 
 
Díky použitým bylinkám, odvarům či výluhům z bylin, případně dalším přidávaným přírodním látkám jako je např. kozí mléko, med, ovesné vločky, zelený jíl, růžový jíl atd. měla mýdla i hojivé či přímo léčivé účinky. Nyní díky EU již Vám toto nesmíme říci, protože dle EU bylinky neléčí a nehojí, to může pouze farmaceutický průmysl, takže PSSST! :-)     
 
 

Vložit komentář

Jméno
Email ( email není zveřejněn )
Váš příspěvek
opiště kód
antispam
     Více informací
Copyright © www.zazraky-prirody.cz, provozováno na systému tvorba e-shopu a pronájem e-shopu Shop5.cz

© www.zazraky-prirody.cz

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie.   Další informace